חולון מזרח - שער כניסה

פרוייקט גמר ,  שנה ה' 2010-2011

היחידה לעיצוב אורבני בר קיימות

פרופ’ ארכ’ אלי פירשט,

ארכ’ תמר פרצוב,

ארכ’ שוהם קסלסי,

ארכ’ ענת צ’רבינסקי

כחלק ממטרופולין ת"א, על רשתות התחבורה, והמצע התרבותי שיש לכל עיר במטרופולין להציע , יש חולשות וחוזקות בעיר חולון הממתגת את עצמה בעשור האחרון כ"עיר הילדים" ומצליחה בכך.

העיר יושבת בין שני צירים מרכזיים במטרופולין ובארץ כולה, ומשרתת את תושביה כמו גם את תושבי המטרופולין בכל הקשור לעולם הילדים. ממערב לעיר, כביש 20 . מדרום מחלף קוממיות, יוספטל, דב הוז, וולפסון, וצומת חולון בצפון. ממזרח לעיר, כביש 4 וממנו כניסה אחת והיא מחלף סיירים . 

 

אחר מיפוי המערכת כולה ובחינת השערים הרבים לחולון, חולון חסרה מספר פרוגרמות ועיקר החוסרים מתקיים בכניסה האחורית ממזרח. קיומן של שתי דפנות קיימות, כה מנוגדות זו לזו מדגישות הן את הפוטנציאל והן את החסר בעיר. מצפון, אזור תעשייה מתמסמס הממאן להגיע עד שדרות ירושלים ומשאיר דופן פרוצה ולא מוגדרת, ומדרום משאב טבעי חשוב כגון הדיונות אותו ברצונינו לשמר ולשמור אותו לדורות הבאים.

 

הפרוייקט מביא שתי דפנות בעלות אופי שונה. דופן תעשייתית, המקבלת אליה את דמותו החדשה של החול שנחשף כבר למשתמשי תחנת הרכבת והנוסעים בה ומחבר את עולם הילדים לעולם המבוגרים. באמצעות הבאת החול לבינוי ולתעסוקה נוצר מפגש בין עולמות, המביא אל הדופן השנייה זו שכולה עוסקת בפנאי, בחופש בחול ובילדים.

 

בפרוייקט השער של חולון נמצא משאב טבעי מיוחד ונדיר במרכז הארץ. הטיפול בדיונות אינו מגיע לטפל במצוקת דיור כי אם בהבאת ערך מוסף למטרופולין תל אביב ולארץ כולה. מרחב של תרבות פנאי אחרת, שימור של חולות לצד טיפול משמר בחולות היוצר מקום חדש, אחר, המשרת את האוכלוסייה במובנים רבים.

רקע כללי

רקע כללי

סכימת משתמשי המתחם

סכימת משתמשי המתחם

Magnus Larsson

Magnus Larsson

מודל מתחם כניסה בינוי

מודל מתחם כניסה בינוי

חתך 1

חתך 1

חתך 2

חתך 2

מודל כניסה חולות

מודל כניסה חולות

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram